Тіберій Сільваші: «Між тілами і мовами. Поза “вікном” і “дзеркалом”. Спектакль проти метафізики». Частина 1

Тіберій Сільваші
Живопис, 1996
Полотно, олія

Юлія Самофалова: Тіберію Йосиповичу, добрий день! Дякую, що погодилися на інтерв’ю. Розкажіть, будь ласка, які позиції мистців стали об’єднуючими для групи?
Тіберій Сільваші: «Живописний заповідник» має свою локальну історію – з точним датуванням, виникненням, переліком учасників і виставок. Думаю, треба розділити час існування об’єднання до 1995 р. та індивідуальну роботу кожного з учасників «Заповідника» після 1995 року. Групою «Живописний заповідник» упродовж 1991–1995 рр. було проведено лише три виставки. Звичайно, у нас були імпрези й пізніше, але це вже були випадки з приводу круглих дат або якихось масштабних проєктів. Залишилися добрі, дружні відносини, але кожен пішов своїм шляхом.
На першій виставці, у 1991 р., було вісім художників, яким я запропонував стати учасниками об’єднання, після пленеру в Седневі. З тих, хто з різних причин не продовжив працювати далі, були Олександр Бабак, Павло Керестей і Сергій Семернін.
Друга виставка проходила в приміщенні Національного музею «Київська картинна галерея» (кол. Київський національний музей російського мистецтва), було п’ять художників, які стали ядром «Живописного заповідника». Вона певною мірою була демонстрацією принципів групи, для експозиції обирали твори, близькі за пластичними характеристиками.
Третя виставка відбулася в Національному центрі «Український дім» за підтримки АТ «Градобанк» і складалася з полотен, які підкреслювали індивідуальні риси у творчості художників. Після неї кожен пішов своїм шляхом.

Тіберій Сільваші
Із серії «Теми і варіації», 1993
Полотно, олія

Мистецьке об’єднання не виникло на «порожньому» місці, з нічого, з примхи. «Заповідник» має свою генеалогію – лінію, що простежується в історії світового й українського мистецтва, досить чітко окреслені естетичні засади й спирається на досвід близьких за методом попередників.
Звичайно, ретроспективно дивлячись на кілька років існування й активної діяльності, розумієш, що відбулася робота з деякими важливими для 1990-х рр. ідеями. Саме вони були реакцією і відповіддю на певні проблеми, які існували паралельно як у світовому, так і в молодому незалежному українському мистецтві. Розуміння цих ідей і проблем важливе, адже хоч із запізненням, однак вони знаходили свій відголосок в Україні.
Ю. С.: Розкажіть, як починалася дослідницька робота групи і як змінювалася її проблематика? Які мистецькі прийоми застосовували для того, щоб вийти за рамки картини як форми живопису та створити нову художню мову?
Т. С.: Почати треба з доби Відродження. Саме там зародилася картинна форма репрезентацій, яка на наступні 500 років стала асоціюватися з живописом. Ми кажемо «картина» – маємо на увазі «живопис». Водночас формується «мова» живопису, пластична форма, яка дозволяє переводити тексти «священної історії», міфологічні історії на візуальну «мову». Візуальне мистецтво підпорядковується текстові.
Звичайно, кожна епоха вибудовує свої відносини між текстом і пластичною мовою, всередині тієї конструкції, яку називаємо «картиною». Чи був текст в іконографії? Так, він був у формі написів, що супроводжували зображення. Саме зображення будувалося як розгорнуте дійство, що ілюструвало певну історію. Первинною була історія. У цьому випадку – «священна історія». Але функція ікони в літургійному просторі зовсім інша, ніж функція автономного предмета, як, наприклад, картина в музеї або в оселі голландського буржуа і т. ін. У соборі ікона є частиною ритуалу, де архітектура, музика, спів, світло, самі прихожани – єдині.

Тіберій Сільваші
Навкруг опівночі IV, 1994
Полотно, олія

Картина в тому форматі, у якому вона формується в епоху Відродження, – автономна річ. Існують дві її основні характеристики: рама і пряма перспектива. Рама відриває картину від навколишнього простору, робить її автономною, а пряма перспектива виокремлює анонімного прихожанина й робить його суб’єктом з фіксованою точкою погляду на світ.
Виникають дуже важливі інструменти бачення – «вікно» і «дзеркало». І в цьому випадку світ ділиться на те, що ми бачимо, і те, що ми відчуваємо, переходячи в зону психічного. «Вікно» – це око, основа міметичного.
«Дзеркало» – прерогатива суб’єкта. Пізніше подіб­не художнє сприйняття будуть описувати фразою «художник “відображає” епоху». «Відображення» зав­жди буде поєднанням зображення і рефлексії: факту, предмета і контексту. «Дзеркало» народжує поверхню і глибину. Свавільний каприз оптики суб’єкта породить експресіонізм, коли емоція буде диктувати руці й оку змінювати форму того, що бачить художник у «вікні», стаючи посередником між почуттям і логікою. Дзеркало дозволяє бачити себе як Іншого. Піком вищеописаної моделі світобачення було ХІХ століття.

Заповідник ІІІ. Члени «Живописного заповідника»:
Тіберій Сільваші, Микола Кривенко, Олександр Животков, Анатолій Криволап,
Марко Гейко, 1995
Виставка об’єднання «Живописний заповідник», 1993
Київська картинна галерея
Зліва направо: Олександр Соловйов, Тіберій Сільваші, Олексій Титаренко
На фестивалі Арт-Київ, 1995

Водночас народжується «модерністський» світогляд із принципом «розрізнення». Важливим є процес певної деградації пластичної мови, який можна назвати «історичним». З’являються нові медіуми – фотографія, пізніше – кіно і можливість записувати звуки. Деградація класичної візуальної мови викликала певні кроки до аналізу засобів відображення, а також запозичення й розширення зображення за рахунок інших культур, пластичної мови низових жанрів.
Усі описані явища проходили на території текстоцентричної, або, як її називав Вілем Флюсер, – «алфавітної» культури. Такий перебіг подій тривав приблизно до середини 1960-х років. Він включав у себе концептуалістів, які складали частину текстоцентричної культури, працювали з критикою і розширенням її кордонів.
Модель культури, яку я позначив як «горизонтальну», з’являється на наших теренах за часів бароко. Мистецтво бароко – «ідеологічне знаряддя» контрреформації. «Горизонтальна» лінія поступово продовжується академічним мистецтвом Петербурзької академії мистецтв, з їх міфологічними сюжетами, ангажованістю, критичним мистецтвом передвиж­ників, естетизмом «Світу мистецтв» і певною мірою імпресіонізмом. «Горизонтальний» напрям культури був перерваний авангардистським жестом К. Малевича. Згодом, як ми знаємо, здійснювалася боротьба на політичному й естетичному фронті.
З початку 1930-х рр. усе повертається на горизонталь нарації в псевдоміфології соцреалізму. «Горизонталь» переривається «вертикалями» в нечисленних персональних практиках художників 1960–1980-х рр., процесом, який можна з упевненістю позначити «матрицею української візуальності». В українському мистецтві існували дві лінії розвитку культури, але домінуючою завжди була «горизонтальна» модель. Звичайно, опис вищенаведеного порядку дуже схематичний.
Однак як ілюстрація моїх тезисів, тут є одна цікавинка. Набагато пізніше я зрозумів абсолютно інтуї­тивно, що наприкінці 1980-х два об’єднання («Паризька комуна» і «Живописний заповідник») повторили або відтворили такі моделі. Очевидно, спрацювали якісь глибинні закономірності, у яких я фіксую існування певної культурної парадигми, що має тенденцію відтворюватися в різних соціоекономічних умовах. Гадаю, що «комунари» і близькі до них художники, більшою мірою свідомо, використовуючи стратегію апропріації, практикували у творах як «горизонтальні», так і «вертикальні» стратегії.

Тіберій Сільваші
Навкруг опівночі VI, 1994
Полотно, олія

Щодо постмодернізму давно кажу, що Україна – його батьківщина, і перший постмодерністський жест був зроблений на її території. Ідеться про «Потьомкинські села» [1]. Це не перший симулякр в історії, а втім, поставлена «вистава» була важливою для естетики й політики України. Така модель в різні часи приймала різні форми, її завжди супроводжувала симуляція міфу. Мене часто запитують на лекціях, чи закінчився постмодернізм? Я відповідаю, що він прийняв іншу форму – перейшов у політику.
У ситуації постмодернізму мистці «Паризької комуни» відображали свій час, його культурні й політичні риси. Спроба «комунарів» вийти за межі картини, спробувати нові медіуми була недовгою, і вони повернулися в рамки класичної форми «горизонталі» – картини.
«Заповідник» мав інші орієнтири, іншу генеалогію. Я позначив їх як «вертикальні», не міметичні моделі – ідеї К. Малевича, традиції формалістів, абстракт­ні роботи Г. Гавриленка, американські абстрактні експресіоністи, французька група «Нові реалісти», група «Зеро», А. Буррі, Ів Кляйн, Ніколя де Сталь…

Примітки

  1. Камуфляжні села, що були побудовані в Україні за вказівкою графа Потьомкіна вздовж маршруту Катерини II: Причорномор’ї й Тавриді.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: